Peru preživljava tešku političku krizu – sad već bivši predsednik je u zatvoru, njegovi podržavaoci danima protestuju, vojska je izašla na ulice, a u sukobima snaga reda i demonstranata poginulo je najmanje 15 ljudi.
Kad je levičarski šef države Pedro Kastiljo prošle nedelje smenjen i uhapšen, pokrenut je talas demonstracija protiv nove vlade. Protesti ne jenjavaju iako je tek postavljena predsednica Dina Boluarte proglasila vanredno stanje i izvela vojsku na ulice.
Sud je prekjuče odlučio da će Kastiljo ostati najmanje godinu i po u pritvoru dok čega suđenje zbog pobune. Bivši predsednik je osumnjičen za državni udar jer je prošle nedelje hteo da raspusti skupštinu, što je španski dnevnik „Pais” nazvao Kastiljovim „političkim samoubistvom”. Umesto da predsednik smeni parlament, parlament je smenio predsednika, postavljajući dotadašnju potpredsednicu za novog šefa države. Poslanici su uklanjanje Kastilja opravdali predsednikovom „trajnom moralnom nesposobnošću”.
Kastiljo je nameravao da raspusti zakonodavnu granu vlasti jer su kongresmeni hteli da ga smene već treći put otkako je prošle godine izabran za predsednika. Kongres je pod kontrolom opozicije, odnosno političke elite iz Lime, dok je Kastiljo izabran zahvaljujući podršci siromašnih seljaka i autohtonog stanovništva iz unutrašnjosti zemlje. Upravo su zemljoradnici, članovi sindikata i domoroci s Anda poslednjih dana masovno stizali u Limu i demonstrirali protiv Kastiljove smene. Policija i vojska sukobljavaju se širom zemlje. Snage reda usmrtile su 15 demonstranata, ali ima i prijava o drugim žrtvama, ljudima koji su preminuli jer, na primer, zbog blokade puteva nisu na vreme stigli u bolnicu. Učesnici protesta podigli su barikade i jedno vreme blokirali put ka aerodromu u prestonici. Mnogi turisti su „zarobljeni” pošto su im letovi otkazani, kao što je otkazan i voz za glavnu turističku destinaciju Maču Pikču.
Demonstranti traže oslobađanje Kastilja i nove predsedničke i parlamentarne izbore. Nova predsednica je prvo istakla da će odslužiti do kraja Kastiljovog mandata, što je 2026. godina, ali je zbog pritiska demonstranata obećala izbore u aprilu 2024. ili čak u decembru 2023. Dina Boluarte, prva predsednica u istoriji Perua, nalazi se u nezavidnoj situaciji. U očima učesnika protesta ona je nelegitimna predsednica. Kao i Kastiljo, neiskusna je u politici i nema podršku parlamenta. Kongresmeni su je izabrali samo zato da bi izbegli nove izbore. Prema istraživanjima javnog mnjenja prošlog meseca, skupština je institucija koja uživa najmanje poverenje građana. Čak 90 odsto Peruanaca misli da ih kongresmeni ne predstavljaju i da loše rade posao. Nova predsednica je šesti peruanski predsednik za poslednjih šest godina.